Segítség a tanulásban!

Itt megtalálhattok kidolgozott tételeket és jegyzeteket is egyaránt.

Állami kényszereszközökkel kikényszeríthető általános magatartásszbály.

Jogszabályok alá-, fölérendeltségét jelenti adott jogforrási rendszerében a jogforrási hierarchia. Az alacsonyabb szinten elhelyezkedő jogszabályok nem lehetnek ellentétesek a magasabb szinten elhelyezkedő jogszabályokkal.

Elemei:

  1. alkotmány
  2. törvények
  3. kormányrendelet
  4. miniszteri rendelet
  5. önkormányzati rendelet

Jogszabályok érvényessége és hatályossága:
- az arra felhatalmazott szerv fogadja el
- adott eljárásrendben fogadják el
- megfelelő módon, helyen és időben kell kihirdetni a jogszabályt

Hatályosság lehet személyi, időbeli, területi és tárgyi.



A polgári jogban az ember egyenlő termeszétes személy.

A Magyar Köztársaságban minden ember jogképes. Jogokat szerezhet és kötelezettségeket vállalhat. A jogképesség korra, fajra, nemre, vallási és politikai hovatartozásra tekintet nélkül egyenlő. A jogképességet se egyoldalú nyilatkozattal, sem szerződéssel kizárni nem lehet. Jogképesség a figantatással kezdődik, feltéve, ha a gyermek élve születik.

(A fogantatás időpontja a születéstől visszaszámított 300. nap)

Jogképesség a halállal és holtnak nyilvánítással szűnik meg.

Ha valaki eltűnik és legalább 5 évig semmilyen jel nem utal arra, hogy életben lenne, akkor holttá lehet nyilvánítani. Bíróság nyilváníthat holttá egy személyt.



A felnőtt, értelmes, akartelhatározásra képes ember jellemzője a cselekvőképesség. Ezen személy tetteit teljes tudata birtokában hajtja végre.
3 kategóriája van a cselekvőképességnek:
- teljesen cselekvőképes
- korlátozottan cselekvőképes
- cselekvőképtelen

Teljesen cselekvőképes ember: Az a 18. életévét betöltött személy, aki nem áll gondnokság alatt.

Korlátozottan cselekvőképes (kivéve, ha házasságot kötött): Életkor szerint, elmebeli állapot szerint lehet valaki az. 14. életévét betöltötte, de a 18.-at még nem.
Elmebeli állapot szerint,korlátozottan cselekvőképessé nyilváníthatja a bíróság azt a személyt, akinek az ügyei viteléhez szükséges belátási képesség, szenvedélybetegsége, szellemi leépülése és elmebeli állapota miatt visszatérően nagymértékben csökkent.

Cselekvőképtelen: Életkor miatt, aki a 14. életévét még nem töltötte be.Elmebeli állapot szerint, ha cselekvőképtelenné nyilvánítja a bíróság azt a személyt,  akinek az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége elmebeli állapota és szellemi leépülése miatt teljesen hiányzik.



Tulajdonjog a dolog feletti tényleges hatalmat jelöli.

Az öröklés az örökhagyó halálával bekövetkező jogutódlás.
Alanyai:
- örökös
- örökhagyó

Örökös személyére semmilyen korlátozás nincsne. Örökös az az örökhagyó egyetemes jogutódja, akire a hagyaték aktív és passzív részében, mint eszmei egész száll át.

Öröklési jogunkban az az Ipso Iure érvényesül. Örökre érvényesül az ember halálával az öröklés pedig a törvény erejénél fogva áll be.

Örökölni törvény, vagy intézkedés alapján lehet. A törvényes öröklési alapja a vérségi/rokoni kapcsolat. Törvényes öröklésnél elsősorban az örökhagyó gyermeke/leszármazottja örököl. Ennek hiányában a házastárs az örökös. Ha nincs leszármazó és házastárs a szülők örökölnek. Ha nincs szülő, leszármazó és házastárs, akkor a nagyszülők örökölnek. Efölött bárki örökölhet.









Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 12
Heti: 56
Havi: 118
Össz.: 46 347

Látogatottság növelés
Oldal: Jog
Segítség a tanulásban! - © 2008 - 2024 - runaway.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »